İlknur Akpinar Yücedağ/ Şubat 10, 2020/ aksiyon, bilgisayar, bilim kurgu, teknoloji/ 4 comments

VRChat, Graham Gaylor ve Jesse Joudrey tarafından oluşturulan, oynaması ücretsiz, çok oyunculu bir çevrimiçi sanal gerçeklik sosyal platformudur.

İlk olarak Oculus DK1 için yapılan uygulama 16 Ocak 2014’te piyasaya sürüldü.

Platform olarak yüksek potansiyeli olmadığı için 2017’de Steam erken erişim programıyla Micrasoft Windows için PC platformunda bağımsız bir uygulama olarak piyasaya sürüldü.

VRCHAT

Oyuncuların platformlar arasında oynayabilmesi için 20 Mayıs 2019 tarihinde platformlar arası destek (VR-PC-XBOX-PS4) geldiğinde ek olarak Oculus Quest içinde piyasaya çıkmış oldu.

Kullanıcılar sanal bir ortamda 3D Modelleri ile diğer oyuncularla konuşabilir ve gerçek zamanlı olarak oyun oynayabilirler.

Kullandığınız ekipman sayesinde hareketleriniz ve mimikleriniz platform içindeki 3D avatarınıza direk olarak aktarılır. HTC Vive trackers özelliği ile tüm vücudu izlemeyi etkinleştirebilirsiniz.

Yazan : E. CAN YÜCEDAĞ

Share this Post

4 Comments

  1. Tebrik ediyorum. Harika bir iş yapmışsınız.

    1. Teşekkür ederim. aboneliğinizi ve katkılarınızı bekliyorum. sevgiler 🙂

  2. Gelecegin teknolojisi sanal gerceklik

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>